۱۸۴ ســال پیش در چنین روزی، مخترع بزرگ فرانسوی ژوزف نیسه‌فور نیپس در ۶۸ ســالگی چشم از جهان فروبست. این مخترع بزرگ بیشتر به‌عنوان مخترع عکاسی شناخته می‌شود و یکی از پیشگامان در این زمینه اســت.

۱۸۴ ســال پیش در چنین روزی (۵ جولای ۱۸۳۳ میلادی)، مخترع فرانسوی ژوزف نیسه‌فور نیپس در شهر سون-اِ-لوآر فرانسه و در سن ۶۸ ســالگی چشم از جهان فروبست. ژوزف در یک خانواده ثروتمند فرانسوی در تاریخ ۷ مارس ۱۷۶۵ چشم به جهان گشود. پدرش وکیل مشهور و ثروتمندی بود که همین موضوع باعث شد در زمان انقلاب ۱۷۸۹ فرانسه او به همراه خانواده مجبور به فرار شود.

وی یک مخترع همیشه بیدار بود و تا زمان مرگ همراه برادرش مشغول آزمایش و تحقیق و اختراع جدید بود. از اختراعات این مخترع فرانسوی می‌توان به ماشین پی-ری-او-لوفور که شاید بتوان آن را اولین موتور درون‌سوز تاریخ برشمرد، ماشین «پای سریع» که یک مدل بهبودیافته از دوچرخه‌های آن زمان بود و اســتقبال زیادی نیز از آن در فرانسه شد و همچنین حیاتی‌ترین اختراع وی یعنی عکاسی که تحولی عظیم در تمامی حوزه‌ها و جنبه‌های گوناگون زندگی بشر به وجود آورد، اشاره کرد.

b736c7b7 e949 46c6 b2ad 341ed0a75259 ۱۴ تیر: ســالگرد درگذشت کسی که اولین تصــویر تاریخ را گرفـــــت

اولین تصــویر ثبت‌شده در تاریخ توسط ژوزف تحت نام «اصطبل و کبوترخانه» به طریقه طرح نگار نوری در ســال ۱۸۲۶ گرفـــــته شد. ژوزف این عــکس را که به مدت هشت ساعت نوردهی شده بود، با اســتفاده از دوربین تاریکخانه‌ای ثبت کرد. مجله معروف لایف این تصــویر را جزو ۱۰۰ تصــویری که تاریخ جهان را تغییر داد برشمرده اســت.

دیگر رویدادهای حیاتی تاریخ ۱۴ تیر (۵ جولای)

۱۶۸۷ – اولین انتشار رسمی کتاب اصولِ ریاضیِ فلسفهٔ طبیعی، نوشته‌ی نیوتون

۱۸۷۹ – کشف اولین اسکلت نسبتا کامل گونه‌ی جانوری ماموت

۱۹۵۱ – اختراع ترانزیستور اتصالی

۱۹۹۴ – جف بزوس فطریقهگاه کتاب آمازون را افتتاح کرد

۱۹۹۶ – تولد گوسفند شبیه‌سازی‌شده دالی در ادینبورگ اسکاتلند


این مطلب در تاریخ ۱۴ تیر ۱۳۹۶ به‌روزرسانی شده اســت.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته ۱۴ تیر: ســالگرد درگذشت کسی که اولین تصــویر تاریخ را گرفـــــت اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما