شبکه های وای فای به طور اختصاصی و البته عمومی در دسترس کاربران قرار می گیرد. بیشتر اوقات می توانید این شبکه های عمومی را در مکان های عمومی نظیر کتابخانه ها و فطریقهگاه ها مشاهده کنید. اما همینکه، بدانید یک شبکه رایگان عمومی در اختیارتان قرار دارد، بدین معنی نیست که تا روی دکمه اتصال کلیک کردید، می توانید به نت وصل شوید. از آن جا که وصل شدن به این شبکه ها کمی تا حدودی، باید قانونی صورت بگیرد، از شما در بدو اتصال، در خواســت قبول مجوزی می شود. بدین ترتیب، بسیاری از مرورگرهای جدید که روی امنیت بسیار قوی کار کرده اند این مجوز ها را مانعی در تایید امنیت صد  در صدی می دانند و از اتصال شما را منع می کنند. این اســت که گاهی هنگام اتصال با چنین پیامی روبرو می شوید:

1x1.trans وقتی کامپیوتر یا موبایل به شبکه‌های Wi Fi عمومی وصل نمی‌شود چه کار کنیم؟

 

اکثر شبکه‌های عمومی از چیزی موسوم به Captive Portal اســتفاده می‌کنند. Captive Portal همان صفحه‌ی مجوز دهی‌ای اســت که در آن با شروط مکان مورد نظر موافقت کرده و برای دسترسی به Wi-Fi رایگان روی Connect کلیک می‌کنید. دردسر این جاســت که بسیاری از مرورگرهای مدرن به خاطر پروتکل‌های امنیتی جدید با این پرتال‌ها دردسر دارند.

 

به زبان ساده، دلیلش این اســت که به جای این که از HTTPS فقط برای انتقال داده‌های خصوصی اســتفاده شود، از آن در همه‌ی وبسایت‌ها می‌شود. پروتکلی به نام HSTS مرورگرها را مجبور می‌کند که در همه‌ی سایت‌ها از HTTPS اســتفاده کنند، حتی آن سایت‌هایی که فقط متکی بر HTTP هستند.

 

1x1.trans وقتی کامپیوتر یا موبایل به شبکه‌های Wi Fi عمومی وصل نمی‌شود چه کار کنیم؟

 

پس زمانی که به وای-فای‌های عمومی وصل می‌شوید، درخواســت دسترسی شما متوقف شده و به کپتیو پرتال هدایت می‌شوید. اکثر مواقع این طریقه به خوبی کار می‌کند. اما گاهی اوقات این انتقال مسیر توسط مرورگر مسدود می‌شود چون قبل از این که درخواســت به سرور برسد مرورگر تلاش می‌کند تا آن را به صورت HTTPS در آورد. به طور خلاصه، مرورگر این درخواســت را به صورت بالقوه خطرناک تلقی می‌کند و بدون تعامل با کاربر آن را مسدود می‌سازد.

 

راه حل دردسر این اســت که با اســتفاده از سایتی که از پروتکل‌های امنیتی اســتفاده نمی‌کند یک تغییر مسیر اجباری صورت پذیرد؛ درست مشابه طریقهی که در روزهای تاریک اینترنت از آن اســتفاده می‌شد. یک کانکشن خالص، رمزگذاری نشده و غیر ایمن که به سادگی فقط اجازه‌ی تغییر مسیر را می‌ٔدهد.

 

1x1.trans وقتی کامپیوتر یا موبایل به شبکه‌های Wi Fi عمومی وصل نمی‌شود چه کار کنیم؟

 

این اتفاق آن قدر شایع اســت که سایتی برای آن طراحی شده: Never SSL. پس اگر به یک وای-فای عمومی وصل شدید اما قادر به مشاهده‌ی صفحه‌ی کپتیو پرتال آن نبودید، کافی اســت یک پنجره‌ی مرورگر باز کرده و آدرس زیر را تایپ کنید:

 

neverssl.com

 

با این کار به طور خودکار به کپتیو پرتال مربوطه منتقل می‌شوید و با پذیرش شروط شبکه می‌توانید به آن وصل شوید.

 

1x1.trans وقتی کامپیوتر یا موبایل به شبکه‌های Wi Fi عمومی وصل نمی‌شود چه کار کنیم؟

 

شاید یک روز به جایی برسیم که کپتیو پرتال‌ها هم بتوانند با HTTPS و HSTS کار کنند، اما تا آن روز فعلاً از این طریق می‌توانیم کارمان را راه بیاندازیم. در این باره دیدگاه ها و تجربیات خود را با توما در میان بگذارید و به ما بگویید در صورت بروز چنین خطاهایی یا در معرض چنین شرایطی قرار گرفـــــتن شما چه فکری به سرتان زده که توانسته دردسر تان را برای اتصال به وای فای در حالت عمومی، و حتی رایگان حل کنید. همچنین این مطلب را روی شبکه های اجتماعی نشر دهید تا به دست کاربران دنیای مجازی برسد و بتوانند کاربری خود را ارتقا دهند.

 

 

 

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته وقتی کامپیوتر یا موبایل به شبکه‌های Wi-Fi عمومی وصل نمی‌شود چه کار کنیم؟ اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما