آمریکا در ازای به رسمیت شناختن عربستان سعودی اجازه اکتشاف نفت در منطقه شرقیه عربستان را دریافت کرد.

140797 861 نفت و اسلحه

تا چند دهه روابط این دو کشور به اکتشاف و اســتخراج نفت از سوی شرکت مشترک آرامکو محدود می‌شد. پس از جنگ جهانی دوم روابط این دو کشور بهتر شد و نفت این کشور برای آمریکا اهمیت بیشتری پیدا کرد. 

به نقل دنیای اقتصاد، عربستان سعودی در پی خرید ۳۰۰ میلیارد دلار اسلحه از آمریکا اســت. ترامپ تجارت پیشه هم با رویکرد «تحریک طرف تقاضا» به این کشور نزدیک شده اســت.  روابط دیپلماتیک آمریکا و عربستان از ســال ۱۹۳۲ برقرار شد.

 

در این ســال آمریکا در ازای به رسمیت شناختن عربستان سعودی اجازه اکتشاف نفت در منطقه شرقیه عربستان را دریافت کرد. تا حدود ۱۰ ســال بعد آمریکا دفتر دیپلماتیک در این کشور نداشت و کارهای دیپلماتیک این ناحیه در سفارت آمریکا در قاهره انجام می‌گرفـــــت.

 

تا چند دهه روابط این دو کشور به اکتشاف و اســتخراج نفت از سوی شرکت مشترک آرامکو محدود می‌شد. پس از جنگ جهانی دوم روابط این دو کشور بهتر شد و نفت این کشور برای آمریکا اهمیت بیشتری پیدا کرد.

 

در ایام جنگ سرد، ممانعت از گسترش کمونیسم در شبه‌جزیره جزو اولویت‌های حیاتی برای آمریکا در منطقه بود. بنابراین همکاری‌های امنیتی نیز شدت پیدا کرد و این دو کشور قرارداد دفاع متقابل امضا کردند که آغازی بر روابط تنگاتنگ این دو کشور در تاریخ شد.
 
در ایام جنگ سرد عربستان در بلوک غرب تعریف می‌شد هرچند در ابتدا تمایلاتی به شوروی نشان داد. ولی در نهایت در زمان نیکسون یکی از دو پایه در اســتراتژی دو ستونی آمریکا برای تامین امنیت در خلیج‌فارس به‌حساب می‌آمد. با اینکه دو کشور دارای نظام‌های سیاسی به‌ظاهر متضادی (لیبرال دموکراسی سکولار و سلطنت مطلقه بر پایه وهابی گری) هستند اما روابط این دو کشور همیشه از نوع اتحاد و روابط نزدیک به‌شمار می‌رفـــــته اســت. حیاتی‌ترین اختلافات این دو کشور در قبل از حوادث کشورهای عربی را می‌توان شرکت عربستان در تحریم نفتی غرب در ایام جنگ کیپور (به‌طور عام‌تر مواضع آمریکا در قبال اسرائیل در دهه‌های ابتدایی پس از جنگ جهانی دوم موردپسند سعودی نبود) و مخالفت عربستان با حمله به عراق در ســال ۲۰۰۳ دانست و تقریبا این اختلافات تاثیر زیادی بر روابط دوجانبه این دو کشور نداشت.

 

می‌توان حیاتی‌ترین محور روابط دوجانبه عربستان سعودی-آمریکایی را تامین امنیت و سلاح برای عربستان و تامین نفت و نگهبانی از منافع غربی‌ها -به‌طور خاص آمریکا- در منطقه از سوی آل‌سعود دانست. برخی تحلیلگران اتحاد آمریکا و عربستان را اتحاد «نفت در قبال امنیت» نامیده‌اند.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته نفت و اسلحه اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما