715523 580 طرح انتقال شبکه الجزیره به لندن

قطر در حال بررسی طرحی برای انتقال شبکه خبری الجزیره به لندن اســت تا در صورت شکست میانجی‌گری‌ها در حل بحران قطر با کشورهای تحریم‌کننده آن،‌ این شبکه هدف بمباران قرار نگرفـــــته و یا تعطیل نشود.

به نقل ایسنا، روزنامه رای‌الیوم از طریق برخی منابع آگاه مطلع شد که مسئولان قطری طرح جایگزینی را تدوین کرده‌اند که در صورت موفقیت‌آمیز بودن تلاش‌های چهار کشور عربستان، امارات، بحرین و مصر در تعطیلی شبکه خبری الجزیره در قطر و یا تغییر حاکمیت در دوحه آن را به اجرا بگذارند.

این منابع اعلام کردند که اساس این طرح راه‌اندازی شبکه الجزیره از شهر لندن و انتقال فوری تمامی کارکنان آن از جمله مجریان، کارگردانان و گویندگان این شبکه خبری با تابعت کشورهای اروپایی و انگلیس به لندن در صورت وقوع هرگونه اتفاق خارق‌العاده‌ اســت.

بسیاری از چهره‌های این شبکه خبری تابعیت انگلیس را دارند از جمله فیصل القاسم، احمد منصور، جمیل عازر، سامی حداد، محمود مراد، زین‌العابدین توفیق، محمد کریشان و دیگر چهره‌ها که لیست اسامی آنها طولانی اســت.

منابع مذکور افزودند، مسئولان قطری از این نگران هستند که با بالا گرفـــــتن شدت درگیری‌ها و به کارگیری گزینه‌های نظامی، ساختمان شبکه خبری الجزیره در شهر دوحه هدف بمبارانی موشکی قرار گرفـــــته، این مرکز تخریب شده و پخش برنامه‌های آن به شکل کامل متوقف شود.

پیشتر برخی رهبران کشورهای عربی در ســال ۲۰۰۳ و در جریان جنگ علیه عراق از جورج بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا خواســتند ساختمان شبکه خبری الجزیره را هدف قرار دهد.

تونی بلر، نخست وزیر پیشین انگلیس نیز اعتراف کرد که بحث‌هایی در این زمینه انجام گرفـــــت.

اسنادی که هفته گذشته سایت ویکی‌لیکس منتشر کرد نیز صحت این مطالب و بحث‌ها را تایید کرد.

محافل رسانه‌ای در لندن بعید نمی‌دانند که قطع پخش شبکه الجزیره از دو ماهواره عرب‌ست و نایل‌ست حیاتی‌ترین تصمیمی باشد که احتمالا در نشست امروز (چهارشنبه) قاهره با حضور وزرای خارجه عربستان، امارات، بحرین و مصر پس از مخالفت قطر با ۱۳ خواســته این کشورها از جمله تعطیلی شبکه الجزیره علیه این کشور اتخاذ می‌شود.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته طرح انتقال شبکه الجزیره به لندن اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما