کمپانی جی‌دی‌آی (JDI) توضیحاتی در مورد فناوری نمایشگر شفاف خود موسوم به see-through display ارائه کرده اســت.

فناوری نمایشگر شفاف شرکت ژاپنی JDI موسوم به see-through display، ابتدا در ماه ژانویه‌ی ســال ۲۰۱۷ معرفی شد و حالا این کمپانی جزئیاتی در مورد این تکنولوژی منتشر کرده اســت. 

این جزئیات در همایش جامعه‌ی اطلاعات نمایشگرهای ۲۰۱۷ (SID 2017) مطرح شده‌ اســت. SID در واقع یک کنفرانس تومادمیک اســت که از تاریخ ۲۱ تا ۲۶ می ۲۰۱۷ در شهر لس‌آنجلس آمریکا برگزار شده اســت.

هنگام خاموش بودن نمایشگرهایی که از فناوری see-through display بهره می‌برند، این پنل شفاف خواهد بود. همچنین در شرایطی که این نوع صفحه‌نمایش‌ طریقهن باشد، می‌توان عــکــس هـا را روی آن مشاهده کرد. این تکنولوژی انتقال نور را تا ۸۰ نسبت انجام می‌دهد و برای مقایسه باید اشاره کنیم نسل قبلی see-through display انتقال نور را تا ۵۰ نسبت انجام می‌داد. در نتیجه‌ی این تغییر، می‌توان پس‌زمینه‌ی نمایشگرهایی مجهز به فناوری یادشده را به‌صورت کاملا واضح مشاهده کرد. جی‌پی‌آی این بار پنلی با ساختار جدید ارائه کرده اســت. این کمپانی برای جای دادن فناوری see-through LCD در نمایشگرها، ساختاری توسعه داده اســت که نور ال‌ای‌دی در آن از لبه‌های سلول‌های کریستال مایع تابیده می‌شود. نور ال‌ای‌دی تا زمانی که به‌طور کامل در سلول‌های کریستال مایع بازتاب شود، ادامه خواهد داشت. در مرحله‌ی فعلی، هنگامی که از بالا به این ال‌سی‌دی نگاه کنیم آن را شفاف خواهیم دید.

 جی دی آی جزئیاتی در مورد نمایشگر شفاف خود منتشر شد

وقتی یک میدان الکتریکی به سلول‌های کریستال مایع اعمال شود، جهت‌گیری مولکول‌های کریستال مایع تغییر خواهد کرد و به همین دلیل، نوری که از ال‌ای‌دی به سلول‌ها تابیده می‌شود پراکنده خواهد شد. با جابه‌جایی بین حالت شفاف و پراکنده در نمایشگرها، نیازی به پلاریزه کردن صفحه‌نمایش نیست.

علاوه بر این به‌منظور ساخت یک فیلتر رنگی، ال‌ای‌دی‌های قرمز، آبی و سبز به‌صورت متناوب طریقهن و پیکسل‌ها نیز بر همین اساس (طریقه CFS یا همان ترتیب رنگی) طریقهن و خاموش خواهند شد. جی‌دی‌آی برای اســتفاده از طریقه CFS در نمایشگرها، کریستال مایعی با عملکرد سریع تولید کرده اســت که امکان جابه‌جایی بین حالت پراکنده و شفاف را در صفحه‌نمایش‌ با سرعت بالا فراهم می‌کند.

مشخصات فنی نسل کنونی نمایشگرهایی که از فناوری see-through LCD بهره می‌برند، در ادامه آورده شده اســت:

  • ابعاد صفحه نمایش: ۴ اینچ
  • تعداد پیکسل‌ها: ۳۰۰ در ۳۶۰
  • وضوح نمایشگر: ۱۱۷ پیکسل بر اینچ
  • فرکانس درایو: ۱۸۰ هرتز 
  • انتقال نور: ۸۰ نسبت
  • نسبت کنتراســت: ۱۶ به ۱
  • دامنه‌ی رنگ: ۱۱۲ نسبت در اســتاندارد ان‌تی‌ای‌سی

نظر شما در این مورد چیست؟ 

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته جی دی آی جزئیاتی در مورد نمایشگر شفاف خود منتشر شد اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما