تنها یک روز پس از امضای قرارداد ایـــران با شرکت توتال فرانسه برای اســتخراج گاز از میدان پارس جنوبی، قطر اعلام کرد که تولید گاز از این میدان مشترک با ایـــران را ۳۰ نسبت افزایش خواهد داد.

به نقل توما به نقل از خبرگزاری فرانسه، “سعد الکعبی” مدیرعامل شرکت قطر پترولیوم ( شرکت نفت قطر) اعلام کرد که کشورش قصد دارد تولید گاز خود را ۳۰ نسبت افزایش دهد.

سعد الکعبی مدیر اجرایی شرکت نفت قطر

715489 526 برنامه قطر برای افزایش 30 نسبتی تولید گاز از میدان مشترک با ایـــران

وی گفت: قطر برای اینکه همچنان بزرگ‌ترین تولید کننده گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) جهان باقی بماند تولید گاز طبیعی را تا ســال ۲۰۲۴ میلادی (تا ۶ ســال آینده) به میزان تولید ســالانه ۱۰۰ میلیون تن خواهد رساند.

مدیرعامل شرکت قطر پترولیوم با اشاره به اینکه در حال حاضر تولید ســالانه گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) قطر ۷۷ میلیون تن اســت اعلام کرد که قطر قصد دارد این میزان را تا آغاز ســال ۲۰۲۴ میلادی به ســالانه ۱۰۰ میلیون تن برساند.

قطر به دلیل تنش با عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر دچار دردسرات اقتصادی شده اســت.
بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، قطر با اعلام این موضوع درباره افزایش تولید گاز قصد قدرت نمایی اقتصادی در برابر همسایگان خود را دارد.

تحلیل‌گران اقتصادی این تلاش قطر را در راســتای رقابت با ایـــران برای اســتخراج گاز از میدان مشترک پارس جنوبی می‌دانند. ایـــران ۲ روز پیش قراردادی به ارزش تقریبی ۵ میلیارد دلار برای افزایش برداشت گاز طبیعی از میدان پارس جنوبی را با شرکت فرانسوی توتال امضا کرد.

مدیرعامل “قطر پترولیوم” به تحریم کشورش از سوی عربستان سعودی و چند کشور دیگر اشاره کرد و گفت: افزایش تولید گاز قطر با همکاری شرکت‌های بین‌المللی انجام خواهد شد و اگر عربستان و همپیمانان آن مانع این همکاری شوند قطر به تنهایی چنین کاری را خواهد کرد.

این مدیر ارشد بخش انرژی قطر تصریح کرد: اگر هیچ شرکتی برای همکاری با قطر اعلام آمادگی نکند ما به تنهایی به این هدف (تولید ســالانه ۱۰۰ میلیون تن گار طبیعی) خواهیم رسید.

715525 144 برنامه قطر برای افزایش 30 نسبتی تولید گاز از میدان مشترک با ایـــران

میدان گازی پارس جنوبی بزرگ‌ترین میدان گازی جهان اســت که بین ایـــران و قطر مشترک اســت. این میدان گازی در ایـــران، پارس جنوبی و در قطر، میدان شمالی نامیده می شود.

تولید قطر از این میدان مشترک بیشتر از میزان تولید ایـــران اســت. پس از امضای برجام (توافق ایـــران با ۶ کشور بزرگ جهان) ایـــران موفق شد شرکت‌های بزرگ نفتی جهان از جمله توتال را جهت سرمایه‌گذاری در پارس جنوبی جذب کند.

قطر به مدت ۱۲ ســال، از افزایش تولید گاز خود خودداری می کرد.
درآمد قطر از محل صادرات گاز در بین ســال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۴ میلادی به رقم ۱۲۵ میلیارد دلار (۱۱۷ میلیارد یورو) رسید.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته برنامه قطر برای افزایش ۳۰ نسبتی تولید گاز از میدان مشترک با ایـــران اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما